کد خبر: 40055
تاریخ انتشار: دوشنبه 26 خرداد 1399 - 13:48   15 June 2020
ارسال به دوستان
الف الف

ورزش بوشهر: اعضای 7 باشگاه لیگ برتری با ارسال نامه ای که در پایین آن امضای بازیکنان آن‌ها دیده می‌شود، از ادامه لیگ نوزدهم انصراف دادند.

به گزارش "ورزش بوشهر"، در فاصله کمتر از 10 روز تا شروع مسابقات لیگ برتر، هنوز تردیدهای جدی برای چند باشگاه درخصوص آغاز لیگ برتر وجود دارد و حالا 7 باشگاه خصوصی فوتبال ایران  و دو باشگاه بحران زده با ارسال نامه ای به سرپرست فدراسیون فوتبال یعنی حیدر بهاروند اعلام کرده اند که از حضور در ادامه مسابقات لیگ نوزدهم معذور هستند.

 

در ماه گذشته چهار باشگاه نساجی مازندران، شهرخودرو مشهد، ماشین سازی و تراکتور تبریز با ارسال نامه‌ای رسمی خطاب به مسعود سلطانی فر، وزیر ورزش و جوانان اعلام کردند با توجه به شرایط شیوع کرونا در ایران مخالف برگزاری مسابقات هستند و در صورت اجبار مسئولان برای شرکت آنها در بازی‌ها، به فیفا یا دادگاه حکمیت ورزش شکایت خواهند کرد.

با گذشت مدتی از این نامه، دو باشگاه پارس جنوبی جم و پیکان تهران هم به این چهار باشگاه خصوصی ملحق شدند تا مخالفت خود برای برگزاری مسابقات را مجددا اعلام کنند. متن نامه جدید که خطاب به حیدر بهاروند، سرپرست فدراسیون فوتبال نوشته شده است را در آن ذکر شده که شرایط برگزاری مسابقات وجود ندارد.

این باشگاه‌ها با جمع آوری امضا از بازیکنان، مربیان و اعضای باشگاه‌ها به صورت رسمی اعلام کردند که از شرکت در مسابقات ممانعت بعمل می‌آورند و قرار نیست با از سرگیری مسابقات لیگ برتر در بازی‌ها شرکت کنند.

متن این نامه را در ادامه می‌خوانید:

"با سلام

احتراما، همانگونه که مستحضرید در بخش ابتدایی بخشنامه شماره ۱۷۱۴ فیفا در خصوص شیوع ویروس کرونا به صراحت آمده: ((سلامتی باید همیشه اصل اول برای فیفا، فدراسیون ها و دست اندرکاران در زمان تصمیم گیری در این موقعیت خاص باشد.) اما متاسفانه بدون توجه به اعلام شرایط فورس ماژور با استناد به ماده ۳۷ RSTP از سوی فیفا و همچنین مصاحبه مورخ ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ وزیر محترم بهداشت جناب آقای دکتر نمکی، مسؤولان سازمان لیگ به دلایلی نامعلومی اصرار به ادامه مسابقات لیگ برتر فوتبال دارند. در چنین شرایطی صرف نظر از رعایت یا عدم رعایت هر گونه پروتکل بهداشتی طبق نظر وزیر محترم و ستاد مقابله با کرونا ادامه لیگ مردود و ممنوع است.

از سوی دیگر مقایسه لیگ کشور عزیزمان با سایر کشورها به دلایل مختلف قیاس مع الفارق است. از جمله اینکه فقط در کشور ما است که فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ آن با وجود سیر صعودی ابتلا به کووید ۱۹، مستندا به گزارش های اعلامی و مضبوط وزارت بهداشت، اصرار بر برگزاری ادامه مسابقات لیگ دارد و جالب اینکه با وجود داشتن چنین اختیاری که در اکثر کشورهای صاحب سبک فوتبال به اتحادیه باشگاهها واگذار شده است مسؤولیتی اعم از مادی و معنوی هم قبول نمی کنند و حتی نظارت را هم کنار گذاشته و تنها با جملات تهدید آمیز قصد ایجاد ترس و ارعاب برای ادامه مسابقات را دارند، نگاهی گذرا به وضعیت کشورهایی چون انگلیس، آلمان، ایتالیا و اسپانیا ادعای ما را ثابت می کند.

بزرگان و زعمای فوتبال بر مبنای کدام دلیل منطقی و علمی یقین حاصل کرده اند که وضعیت کشور از حیث شیوع و خطر ابتلا به این بیماری کشنده بهتر از سه ماه قبل است تا وجدان بیدار نیز در پی آن حکم به پذیرش ادامه مسابقات دهد. سازمان لیگ در حالی اصرار به برگزاری مسابقات دارد که با استناد به مدارک موجود وضعیت شیوع و خطر ابتلا در کشور عزیزمان به شدت سیر صعودی دارد و مراجع علمی و ستاد مقابله با کرونا در این زمینه به حق هیچ گونه مسؤولیتی را نمی پذیرند کمترین حق ما امضا کنندگان این نامه در شرایط حاضر آن است که کلیه عواقب ناشی از شروع لیگ توسط ریاست محترم فدراسیون فوتبال پذیرفته شود با عنایت به مطالب فوق و مادامی که این مسؤولیت صراحتا توسط عالی ترین مقام رسمی فوتبال کشور پذیرفته نشده است، ما بازیکنان، مربیان و دست اندرکاران لیگ‌های ایران به منظور صیانت از خانواده و به ویژه فرزندانمان و حفظ حیات ورزشی خود به عنوان تنها وسیله امرار معاش، از شرکت در ادامه بازی‌های لیگ معذوریم."

    


نظـــرات شمـــا